علائم تیروئید و راه حل آن

علائم تیروئید و راه حل ها

آیا خستگی روز به روز بیشتر اذیتتان میکند؟ آیا مشکل حافظه، اضافه شدن بی دلیل وزن، لرز یا ریزش مو دارید؟ و یا این موارد در مورد شما برعکس است: اغلب بهم ریخته، عرق کرده و عصبی هستید؟ اگر این نشانه ها را دارید ممکن است غدد تیروئیدی مقصر باشند. این تنظیم کننده ی عالی مغز و ...

علائم تیروئید و راه حل ها

آیا خستگی روز به روز بیشتر اذیتتان میکند؟ آیا مشکل حافظه، اضافه شدن بی دلیل وزن، لرز یا ریزش مو دارید؟ و یا این موارد در مورد شما برعکس است: اغلب بهم ریخته، عرق کرده و عصبی هستید؟ اگر این نشانه ها را دارید ممکن است غدد تیروئیدی مقصر باشند. این تنظیم کننده ی عالی مغز و بدن گاهی اوقات دچار مشکل میشود. این اتفاق مخصوصا در خانمها بیشتر اتفاق می افتد. درمان صحیح این عارضه برای سلامتی و روحیه ضروری است.

غده ی تیرئید چیست؟

تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده هورمونی تولید میکند که سرعت متابولیسم را کنترل میکند (متابولیسم سیستمی است که توسط آن بدن از انرژی اش استفاده میکند). اختلالات تیروئیدی میتواند سرعت متابولیسم را کند و یا سریع کند. وقتی سطح هورمونها خیلی پایین یا خیلی بالا برود نشانه های این اختلال را در سطح گسترده ای تجربه خواهید کرد.

علائم: کاهش یا افزایش وزن

تغییر ناگهانی در وزن یکی از نشانه های شایع اختلال در تیروئید است. اضافه کردن وزن میتواند نشانه ی کاهش هورمونهای تیروئید باشد که به آن کم کاری تیروئید میگویند. در مقابل اگر تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون تولید کند ممکن است دچار کاهش وزن ناگهانی شوید که به این حالت پر کاری تیروئید میگویند. مشکل کم کاری تیروئید شایع تر است.

علائم: التهاب در گردن

تورم و بزرگ شدن گردن یک نشانه ی قابل رویت است که به ما میگوید ممکن است تیروئید دچار مشکل شده باشد. عامل ایجاد گواترمیتواند هم کم کاری تیروئید باشد هم پر کاری تیروئید. گاهی تورم گردن میتواند بدلیل سرطان تیروئید یا ندول ( توده ای که در داخل تیروئید رشد میکند) باشد. همچنین این تورم میتواند به دلایلی غیر از تیروئید باشد.

علائم: تغییر در ضربان قلب

هورمونهای تیروئید تقریبا روی همه ارگانهای بدن تاثیر میگذارند و حتی روی سرعت ضربان قلب نیز تاثیر دارند. کسانی که کم کاری تیروئید دارند شاید متوجه شوند که ضربان قلبشان از حد معمول پایین تر است. پر کاری تیروئید نیز ممکن است موجب شود ضربان قلب بالا برود. همچنین پر کاری تیروئید میتواند منجر به فشار خون و تپش قلب نیز بشود.

علائم: تغییر در روحیه و انرژی بدن

اختلال در تیروئید میتواند باعث تغییرات اساسی در انرژی بدن و روحیه شود. کم کاری تیروئید باعث میشود فرد احساس خستگی، تنبلی و یا دپرس بودن کند. پر کاری تیروئید هم میتواند مشکلاتی نظیر اضطراب، مشکلات خواب، بی قراری و تحریک پذیری ایجاد کند.

علائم: ریزش مو

ریزش مو هم یکی دیگر از نشانه هایی است که عاملش میتواند میزان نبودن غذه ی تیروئید باشد. کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو میتوانند باعث ریزش مو شوند. در بسیاری از موارد موهای ریخته شده پس از درمان تیروئید مجدد رشد کرده اند.

علائم: احساس گرما یا سرمای شدید

مشکل تیروئید میتواند بدن را در تنظیم دمای خود دچار اختلال کند. افرادی که کم کاری تیروئید دارند بیش از حد معمول احساس سرما میکنند. پرکاری تیروئید تاثیری برعکس دارد و باعث تعریق شدید و بیزاری از گرما میشود. دیگر علائم کم کاری تیروئید کم کاری تیروئید میتواند باعث بسیاری از علائم دیگر شود مانند:

       خشکی پوست و شکننده شدن ناخن ها

       بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست

       یبوست

       دوره های قاعدگی غیر طبیعی

       دیگر علائم پرکاری تیروئید

       پر کاری تیروئید هم میتواند باعث علائم دیگری شود مانند:

       ضعف عضلانی و لرزش دستان

       مشکل در دید

       اسهال

       دوره های قاعدگی نامنظم

 

اختلال در تیروئید یا یائسگی؟

چون تیروئید باعث تغییر در چرخه ی قائدگی و خلق و خو میشود گاهی اوقات نشانه های آن با یائسگی اشتباه گرفته میشود. اگر چنین نشانه هایی دارید با یک تست خون ساده میتوانید بفهمید مشکل از تیروئید است یا یائسگی، و یا شاید هم ترکیبی از هر دو باشد.

چه کسانی باید آزمایش تیروئید بدهند؟

هر فرد باید پنج سال یکبار این آزمایش را بدهد. افرادی که نشانه هایی از مشکلات تیروئیدی دارند و یا بیشتر در خطر هستند باید در فاصله های زمانی کمتری تست بدهند. کم کاری تیروئید بیشتر زنان بالای 60 سال را تحت تاثیر قرار میدهد. پرکاری تیروئید هم بیشتر زنان و افراد بالای 60 سال را در بر میگیرد. عوامل ارثی نیز خطر بروز این مشکل را افزایش میدهد.

چک کردن تیروئید از روی گردن

با یک بررسی دقیق در آینه میتوان بزرگ شدن تیروئید را تشخیص داد. سپس برای معاینه و اطمینان باید نزد پزشک بروید. برای انجام این تست سر خود را عقب بگیرید، یک لیوان آب بنوشید و همین که آب را مینوشید و پایین میدهید، قسمت پایین خرخره و بالای ترقوه گردن خود را بررسی کنید. به دنبال برآمدگی یا بیرون زدگی باشید. سپس چندین بار این عمل را تکرار کنید. اگر چنین علائمی دیدید حتما با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

تشخیص اختلالات تیروئید

اگر پزشکتان مشکوک به اختلال تیروئید در شما باشد با یک تست خون ساده میتواند به جواب برسد. این تست میزان هورمون محرک تیروئید را میسنجد (TSH) یک نوع هورمون اصلی که کار تیروئید را تنظیم میکند. اگر میزان TSH بالا باشد نشان دهنده ی این است که کارکرد تیروئید بسیار پایین است (کم کاری تیروئید) اما اگر TSH پایین باشد نشان دهنده ی این است که تیروئید بیش از اندازه کار میکند ( پرکاری تیروئید). پزشکان گاهی سطح دیگر هورمونهای خون را هم چک میکنند. در برخی موارد برای تشخیص مشکل تیروئید نیاز به عکس برداری است.

بیماری هاشیموتو

شایع ترین دلیل کم کاری تیروئید بیماری هاشیموتو است. این بیماری یک اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به غده ی تیروئید حمله میکند. نتیجه ی این حمله آسیب دیدن تیروئید و کاهش تولید هورمون است. بیماری هاشیموتو بیشتر جنبه ی ارثی دارد.

دیگر دلایل کم کاری تیروئید

در بعضی موارد کم کاری تیروئید ناشی از مشکلی در غده ی هیپوفیز است که در مرکز مغز قرار دارد. این غده هورمون محرک تیروئید را تولید میکند (TSH) که باعث میشود تیروئید کارش را انجام دهد. اگر هیپوفیز کارش را درست انجام ندهد و به اندازه ی کافیTSH تولید نکند فعالیت تیروئید نیز کاهش می یابد. سایر دلایل کم کاری تیروئید التهاب موقت تیروئید و داروهایی است که بر کارکرد این غده تاثیر میگذارد.

بیماری گریوز

از شایع ترین دلایل پرکاری تیروئید بیماری گریوز است. گریوز یک نوع اختلال در خود ایمنی بدن است که به غده ی تیروئید حمله میکند و باعث انتشار سطوح بالایی از هورمون تیروئید میشود. یکی از نشانه های گریوز تورم قابل مشاهده و ناراحت کننده در پشت چشم است.

دیگر دلایل پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید میتواند به دلیل گره در غده تیروئید ایجاد شود. این توده ها در تیروئید به وجود می آیند و گاهی شروع به تولید هورمون تیروئید میکنند. توده های بزرگ باعث ایجاد گواتر میشوند و مشهود هستند. توده های کوچک تر با سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

عوارض اختلالات تیروئید

اگر این اختلال درمان نشده رها شود، کم کاری تیروئید باعث بالا رفتن کلسترول میشود و خطر ایجاد سکته مغزی و حمله ی قلبی را بالا میبرد. در موارد شدید سطح بسیار پایین هورمون تیروئید باعث کاهش هوشیاری فرد و افت شدید دمای بدن میشود. پرکاری تیروئید هم در صورت عدم درمان باعث مشکلات قلبی و شککنده شدن استخوان ها میشود.

درمان کم کاری تیروئید

اگر تشخیص داده شده باشد که کم کاری تیروئید دارید اولین کاری که پزشک انجام میدهد تجویز هورمونهای تیروئید است که به شکل قرص آن را دریافت میکنید. استفاده از این قرص ها تاثیرات قابل مشاهده ای را در طول چند هفته ایجاد میکند. این درمان در طولانی مدت باعث میشود فرد انرژی بیشتری داشته باشد، کلسترولش پایین بیایید و به تدریج کاهش وزن داشته باشد. بیشتر افرادی که کم کاری تیروئید دارند باید این قرص ها را تا پایان عمر استفاده کنند.

درمان پرکاری تیروئید

شایع ترین درمان برای پرکاری تیروئید داروهای ضد تیروئید است که باعث کاهش هورمونهای تولید شده توسط تیروئید است. پرکاری تیروئید ممکن است سرانجام به پایان برسد اما بیشتر کسانی که این مشکل را دارند باید برای مدت زمان طولانی دارو استفاده کنند. دیگر داروها ممکن است باعث کاهش نبض و لرزش شوند. یکی دیگر از گزینه ها ید رادیواکتیو است که در طی 6 تا 18 هفته غده تیروئید را نابود میکند. بعد از اینکه غده تیروئید از بین رفت یا توسط جراحی برداشته شد بیمار باید قرص هورمونهای تیروئید را استفاده کند.

جراحی اختلالات تیروئید

برداشتن غده ی تیروئید مشکل پرکاری تیروئید را حل میکند اما این روش تنها زمانی توصیه میشود که داروها تاثیر نداشته باشند یا این مشکل باعث ایجاد گواتر بزرگ شده باشد. جراحی برای بعضی از بیمارانی که در تیروئید خود توده دارند هم توصیه میشود. واضح است که بعد از برداشتن تیروئید بیمار نیاز به هورمونهای تیروئید پیدا میکند تا دچار علائم کم کاری تیروئید نشود.

درباره سرطان تیروئید چی؟

سرطان تیروئید بسیار نادر است و از سرطان های کشنده به حساب می آید. نشانه ی اصلی آن ایجاد شدن توده یا التهاب در گردن است. تنها 5% از توده های تیروئید تبدیل به سرطان میشوند. اگر سرطان تیروئید تشخیص داده شود معمولا با جراحی ، ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی خارجی شروع به درمانش میکنند. کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)

/ 1 نظر / 186 بازدید
خسرو پيري

میگن شبا فرشته ها از آرزوی آدما قصه میگن واسه خدا خدا کنه همین حالا رویای تو هرچی باشه گفته بشه پیش خدا...